رئیس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد: 1397/04/02

آینده به نفع سرمایه گذاران پروژه های کوچک و سریع خواهد بود

در حال حاضر قیمت مسکن به میزان واقعی خود رسیده است و ساخت و ساز مسکن برای واحدهای کوچک رو به رونق است

رئیس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد گفت: آینده به نفع سرمایه گذارانی خواهد بود که پروژه های کوچک و سریع بسازند و در کمتر از یک سال به پایان برسد.
به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، «علی مرادزاده» در دومین نشست از سلسله نشست های اقتصادی شهر و شهرداری که با موضوع «ساخت وساز در مشهد؛ رونق یا رکود» در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شده بود، اظهار کرد: اتحادیه املاک مشهد با بیش از ۱۲ هزار عضو مسئولیت فروش آپارتمان های مسکونی، تجاری و … را دارد و در حال حاضر که بالغ بر ۱۲۰ هزار واحد صنفی در مشهد داریم از نظر این اتحادیه ساخت مجموعه های تجاری دیگر توجیه نداشته و در این زمینه به سمت رکود پیش می رویم.
وی با اشاره به فراز و فرودهای بازار مسکن در چند سال گذشته گفت: طی سال های ۹۰ تا ۹۲ اوضاع بازار مسکن کمی رونق پیدا کرد اما از سال ۹۲ رکود آغاز شد و تا اسفند ۹۶ ادامه پیدا کرد.
مراد زاده افزود: از دی ماه ۹۶ عملاً شرایط کمی تغییر پیدا کرد و روند صعودی یافت ولی در انتهای اسفند افزایش بهره بانکی یک شوک به بازار وارد کرد و سرمایه گذاران به بازارهای دیگر مانند بانک و طلا سوق پیدا کردند. پس از آن نیز بحث قطع نامه و افزایش قیمت دلار و سکه پیش آمد. در عین حال اعتصاب کامیون داران و تغییر نرخ حمل مصالح ساخت و ساز بهانه ای به دست فروشنده داد تا قیمت را افزایش دهد.
به گفته وی با همه اینها، در حال حاضر قیمت مسکن به میزان واقعی خود رسیده است و ساخت و ساز مسکن برای واحدهای کوچک رو به رونق است.
مرادزاده خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم واحدهای ۵۰ تا ۷۵ متری تهیه کنیم بازار خوبی خواهیم داشت اما اگر به سمت واحدهای اصطلاحاً لاکچری بالای ۳۰۰ متر با پنت هاوس و … برویم براحتی نمی توانیم برای آنها خریدار پیدا کرده و برای واحدهای بزرگ وضعیت بازار مناسب نیست.
وی به قیمت معاملات مسکن طی یک سال اخیر اشاره کرد و گفت: بیشترین معاملات زیر قیمت ۵۰۰ میلیون تومان بوده و حدود ۸۰ درصد معاملات بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان بوده است.
مرادزاده ادامه داد: در خرداد ماه امسال، ۱۳ هزار معامله داشتیم که بیشترین رشد قیمتی و تعداد معامله را در منطقه ۱۲ شاهد بودیم و کمترین رشد قیمتی و تعداد معامله نیز در منطقه یک رخ داده است.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *