1398/03/05

تاکید شهردار مشهد بر حفظ هویت فرهنگی بازارکتاب گلستان به عنوان یک گذر با حیات زنده شهری

شهرداری اگر به دنبال سود اقتصادی از این راسته بازار بود می توانست آن را به سرمایه گذاران با نگاه صرفا تجاری واگذار کند اما در این دوره شهردار مشهد بر حفظ هویت فرهنگی این راسته بازار به عنوان یک گذر با حیات زنده شهری تاکید دارد و شهرداری مایل است این نقطه فرهنگی شهر روز به روز سرزنده و فرهنگی تر شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، مهدی نعمتی خیر آبادی، رئیس اداره سرمایه گذاری های نوین این معاونت عنوان کرد: گذر فرهنگی گلستان مجموعه ای است که به همت شهرداری مشهد و در راستای تبدیل شدن به یک گذر فرهنگی کتاب ایجاد شده و در اختیار اهالی فرهنگ قرار گرفته است. ضمن تلاش های بسیاری که در ادوار مختلف جهت رونق این مجموعه صورت گرفته، در این دوره شهرداری مشهد با رویکرد صرفا محوریت کتاب، صنایع فرهنگی و هنری و نه درآمدزایی در رونق بخشی این مجموعه گام برداشته است .

وی در ادامه افزود: موقعیت مکانی این مجموعه و کیفیت ساخت آن در طول زمان، سازه وکالبد این مجموعه را دچار فرسودگی و آسیب های متعدد نموده و فرونشست هایی را در محدوده بازار ایجاد کرده بود .سازمان آتش نشانی بارها از طریق مکاتبات و ارسال اخطار به مدیریت بازار،جابجایی کسبه و انجام عملیات عمرانی جهت اصلاح وضع موجود و پیشگیری از بروز حوادث احتمالی اعلام کرده بود. به لحاظ اهمیت موضوع اولویت حفظ جان شهروندان و کسبه این بازار، نیاز به مقاوم سازی و باز پیرایی در این محدوده دو چندان شد.

نعمتی به عدم توانایی کسبه در بازپیرایی کالبدی و رونق بخشی به این مجموعه اشاره کرد و گفت: در جلسات متعدد شهرداری با کسبه بازار، پیشنهاد مشارکت دراصلاح کالبد ، بازپیرایی و رونق بخشی، به کسبه عنوان شد که به دلیل عدم توانایی و انسجام کسبه این مسئله محقق نشد. همچنین شهرداری اگر به دنبال سود اقتصادی از این راسته بازار بود می توانست آن را به سرمایه گذاران با نگاه صرفا تجاری واگذار کند اما در این دوره شهردار مشهد بر حفظ هویت فرهنگی این راسته بازار به عنوان یک گذر با حیات زنده شهری تاکید دارد و شهرداری مایل است این نقطه فرهنگی شهر روز به روز سرزنده و فرهنگی تر شود.

وی ضمن تاکید بر دغدغه های شهرداری به جهت جلوگیری از آسیب و ضرر کسبه بازار تصریح کرد: با توجه به اتمام قرارداد تعدادی از کسبه بازار و بدهی حاصل از عدم پرداخت اجاره، شهرداری پیشنهاد جایگزینی مکان به پروژه بزرگ میدان شهدا با شرایط ویژه شامل حداقل مدت قرارداد ۵ سال، تنفس ۶ ماهه در اجاره بها و اجاره پلکانی را به کسبه داد که متاسفانه مورد قبول واقع نشد وکسبه در این موضوع نیز به اجماع نرسیدند. بنا براین مجدد به کسبه ای که بعضا با بیش از یک سال تصرف غیرقانونی( بدون قرارداد وپرداخت اجاره )حاضر به تخلیه غرفه ها نبودند تذکرات لازم داده شد.

نعمتی با اشاره به اینکه گذر فرهنگی گلستان با ۲۲ غرفه و تنها ۱۱ کسبه و همچنین حداقل بازدهی و حداقل استقبال مردم فعال بود بیان داشت: با هدف باز زنده سازی ورونق بخشی به کالبد وفعالیت این مجموعه، سازمان اقتصادی وسرمایه گذاری مشارکت های مردمی با همکاری معاونت فرهنگی اقدام به برگزاری دو نوبت فراخوان عمومی در سطح کشوری برای جذب سرمایه گذار فرهنگی نمود.

رئیس اداره سرمایه گذاری های نوین شهرداری مشهد در پایان خاطرنشان کرد: انتخاب یک پژوهشکده با سابقه قابل قبول در موضوعات فرهنگی وبا موضوع سرمایه گذاری در زمینه بهسازی، تجهیز، راه اندازی و بهره برداری گذر فرهنگی گلستان در مدت زمان مشخص بدون دریافت اجاره بها وصرف هزینه در بخش های مطالعاتی، اجرایی ومقاوم سازی این محدوده گواه این موضوع است. لازم به ذکر است، سرمایه گذار پس از تحویل عرصه پروژه، نسبت به ارائه پیشنهادات طراحی در قالب الزامات تعیین شده وپس از تایید شهرداری اقدام خواهد نمود ،لذا طرح موضوعات غیرکارشناسی به دور از اطلاعات کافی در این خصوص دور از اخلاق حرفه ای خواهد بود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *