رییس شورای شهر مشهد در جمع معاونین،مدیران و سرمایه‌گذاران 17 کلانشهرکشور: 1397/11/16

افزایش سرمایه اجتماعی نیز در گرو اعتماد عمومی به سازمان‌ها از جمله شهرداری است

رییس شورای شهر مشهد با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری به سه عامل سرمایه انسانی، اقتصادی و اجتماعی نیاز دارد، گفت: اصلی‌ترین این عوامل سرمایه اجتماعی است که افزایش آن نیاز به جلب اعتماد عمومی در جامعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، محمدرضا حیدری امروز در چهاردهمین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری‌های کلانشهر‌های کشور در مشهد که با حضور معاونین، مدیران و سرمایه گذاران حوزه اقتصادی شهرداری‌های ۱۷ کلانشهر در مشهد برگزار شد، گفت: اکنون و با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به دهه پنجاه سالگی انقلاب وارد می‌شویم و باید پخته‌تر عمل کرده و آزمون و خطا نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه بدون توجه به سه عامل سرمایه انسانی، اقتصادی و به ویژه سرمایه اجتماعی در جذب سرمایه‌گذاری موفق نخواهیم شد، اظهار کرد: افزایش سرمایه اجتماعی نیز در گرو اعتماد عمومی به سازمان‌ها از جمله شهرداری است که جلب اعتماد مردم نیازمند پاسخگویی، شفافیت، مبارزه با فساد و ارتباط با نخبگان است. حیدری ادامه داد: اگر می‌خواهیم موفق شویم شرط آن افزایش سرمایه اجتماعی است که متاسفانه در شهرداری‌ها با فقدان آن مواجه هستیم لذا یکی از ضرورت‌های شهری ارتقای اعتماد در راستای افزایش سرمایه اجتماعی است. رییس شورای شهر مشهد اضافه کرد: در گذشته برای تامین منابع مالی در آخر سال می‌آمدند و به سرمایه‌گذاران می‌گفتند پول واریز کنید به شما پروانه و مجوزات مورد نیاز را خواهیم داد و سرمایه‌گذار به طور مثال ۱۰۰ میلیارد به حساب شهرداری واریز و کار را آغاز می‌کرد اما بعد از آن شهرداری پروانه و اسناد مورد نیاز را صادر نمی‌کرد و خودش به دلیل تذکرات دستگاه‌های ناظر پروژه‌ها را پلمپ می‌کرد؛ با اینکار چه اعتمادی برای سرمایه‌گذاران باقی می‌ماند؟ وی افزود: بر همین اساس در آغاز به کار شورای پنجم با ۲۰-۳۰ پروژه بزرگ سرمایه‌گذاری که دچار مشکل شده و تعطیل شده بودند روبرو بودیم . رییس شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه در این دوره به دنبال افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به ویژه جلب اعتماد سرمایه‌گذاران هستیم، اظهار کرد: در همین راستا و برای جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، ستاد تسهیل سرمایه‌گذاری را در شورای شهر ایجاد و مشکل ۲۸-۳۰ پروژه بزرگ که در گذشته دچار مشکل شده بودند را حل کرده ایم. حیدری با تقدیر از اقدامات معاونت مالی و اقتصادی شهرداری مشهد در رفع مشکلات پروژه‌های سرمایه‌گذاری گفت: با تلاش‌هایی که برای بازگرداندن اعتماد به سرمایه‌گذاران انجام شده است تاکنون موفق به انعقاد قراردادهای اقتصادی به مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد تومان شده‌ایم. رییس شورای شهر مشهد افزود: به گفته استاندار در استان ۹۵ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی وجود دارد اگر بتوانیم با اعتمادسازی فقط ۵ درصد از این مبلغ را وارد بخش سرمایه‌گذاری کنیم حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود که رقم قابل توجهی است لذا باید اعتمادسازی کنیم تا مردم سرمایه‌گذاری کنند.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *