شهردار مشهد از انتشار 927 میلیارد اوراق مشارکت برای بافت اطراف حرم و قطار شهری مشهد خبر داد

مشهد، برنده ماراتن فروش اوراق مشارکت

آن چه مدیریت شهری مشهد را اکنون یک سر و گردن بالاتر از سایر شهرداری های کلان شهرهای کشور قرار داده است، رایزنی ها و تلاش هایی بوده است که برای جذب این اوراق به کار بستند، تا مردم مشهد از این امکان بیشتر بهره مند شوند.

محمدرضا کلایی، شهردار مشهد از انتشار ۳۲۷ میلیارد اوراق مشارکت برای نوسازی بافت فرسوده پیرامونی حرم مطهر رضوی خبر داد، که با احتساب ۶۰۰ میلیارد اوراق مشارکت قبلی برای توسعه قطار شهری مشهد، در مجموع حاصل تلاش مدیریت شهری ۹۲۷ میلیارد اوراق مشارکت برای مردم مشهد است. عددی که البته به این آسانی ها به دست نیامده است.
محمدرضا کلایی روز گذشته در گفت و گو با خراسان رضوی با یادآوری تلاش نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، همت مجموعه استانداری و به ویژه شخص استاندار و البته پیگیری اعضای شورای تدبیر و امید، در این باره می گوید: به لطف ولی نعمت مان، حضرت رضا(ع) این خبر خوب را می توانم به مردم شهرم بدهم که ان شاءا… با این مبلغ  می توانیم سرعت بیشتری به پروژه بزرگ حرم شهر و نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم رضوی بدهیم و همچنین توسعه قطار شهری را شاهد باشیم.
مشهد یک سر و گردن بالاتر از کلان شهرها
دولت هر ساله اوراق مشارکتی در بند «د» تبصره ۵ بودجه کل کشور قرار می دهد، فرصت بهره مندی از ۸ هزار میلیارد از این اوراق مشارکت تا پایان سال ۹۸ بوده است، البته آن طور که کلایی توضیح می دهد، دیوان محاسبات بنا به دلایلی از جمله شیوع بیماری کرونا، این فرصت را تا پایان تیرماه ۱۳۹۹ تمدید می کند، اما آن چه مدیریت شهری مشهد را اکنون یک سر و گردن بالاتر از سایر شهرداری های کلان شهرهای کشور قرار داده است، رایزنی ها و تلاش هایی بوده است که برای جذب این اوراق به کار بستند، تا مردم مشهد از این امکان بیشتر بهره مند شوند. رایزنی هایی که البته جز در سایه همدلی و دلسوزی همگانی هیچ گاه نتیجه بخش نبود. محمدرضا کلایی ضمن اشاره به این همدلی ها، دلایل دیگری را در تحقق این امر مهم، دخیل می داند و می گوید: بدون شک آن چه این مسیر پر تلاطم را برای ما هموار کرد «سوابق مالی شفاف»، «صورت های مالی حسابرسی شده» و «عدم بدهی معوق به بانک ها» از جانب شهرداری مشهد بوده است، این خوش حسابی ها موجب شد تنها شهرداری در کشور باشیم که در پایان مهلت مقرر توانست اوراق خود را منتشر کند و به فروش برساند. او می افزاید: بسیاری از شهرداری ها تنها در حد صدور مجوز پیش رفتند، حتی خیلی از شهرداری ها مجوز را هم نتوانستند بگیرند، برخی شهرداری ها نیز در فروش اوراق خود ناتوان بودند، حتی شهرداری تهران و قم که شاید از قدرت رایزنی بهتری برخوردارند اما نتوانستند به میزان شهرداری مشهد اوراق خود را منتشر کنند. به بیان دیگر در این میان، برنده ماراتن فروش اوراق مشارکت، شهرداری مشهد است که توانست در مجموع ۹۲۷ میلیارد تومان را برای مردم شهر جذب کند.
البته هدف گذاری ما بیش از این بود ،اما
ان شاءا… با این بودجه قابل تحمل می توانیم اقدامات موثری  در دو کلان پروژه حرم شهر و قطار شهری را عملیاتی کنیم.

منبع:روزنامه خراسان

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *