در نخستین جلسه از کارگاه بازآفرینی فضاهای شهری مطرح گردید ۱۳۹۷/۰۷/۲۲

معاون اقتصادی شهردار مشهد: ۷۵ شخص حقوقی خواستار تأسیس دفتر تسهیل‌گری شده اند

رویکرد ایجاد دفاتر تسهیل‌‌‌گری برای بهبود بافت فرسوده حاشیه شهر در گرو تعامل با همه ذینفعان علی‌الخصوص مشارکت موثر مردم محلات هدف است.

به گزارش معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، نخستین جلسه از کارگاه بازآفرینی فضاهای شهری با حضور معاون اقتصادی شهردار و رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد برگزار شد.
دکتر رضا خواجه نائینی در این کارگاه به موضوع اهمیت بازآفرینی شهری پرداخت و عنوان کرد: موضوع بازآفرینی شهری به عنوان یکی از رویکردهای شورای شهر پنجم بود امری که به موجب آن بافت‌های فرسوده به‌ سمت‌و‌سوی تسهیل‌گری با رویکرد بازآفرینی سوق داده شوند.
وی در ادامه افزود: می توان گفت موضوع بازآفرینی در مصوبات دو سال اخیر نیز کاملا مشهود است، بنایی که با تشکیل ستاد ملی، استانی و مجموعه دستگاه‌های مرتبط تحقق خواهد یافت. با توجه به اینکه دولت در ساختار شهرداری نیز سازمانی با عنوان بازآفرینی مد نظر قرار داده ، از همین رو شورای شهر مشهد طی هفته گذشته مصوبه این سازمان را به تصویب رسانده است.
معاون اقتصادی شهردار با اشاره به اینکه رویکرد موجود در بافت‌های فرسوده، رویکرد بازآفرینی و تسهیل‌گری است، تصریح کرد: اجرایی نمودن طرح ها در مناطق دارای بافت فرسوده، فارغ از مشورت با مردم و ذینفعان آن، از عدم موفقیت طرح در مشهد و سایر کلانشهرها حاکی بوده است. نمونه این موضوع در بافت‌های عامل، آبکوه و ثامن با پرداخت مبالغ هنگفت توسط مردم و شهرداری‌ها مشهود است. در نتیجه اصول اولیه لازم برای کیفیت‌بخشی به زندگی مردم آن منطقه، محقق نشده و نتیجه این شد که چنین رویکردی باید تغییر کند.
وی در پایان یادآور شد: ایجاد دفاتر تسهیلگری و استفاده از این رویکرد در بافت‌های فرسوده از جمله عملکردهای دولت پنجم است که برای این‌کار نیاز به تشکیل سازمان بازآفرینی احساس می شد، در نتیجه تاکنون نیز ۷۵ شخص حقوقی خواستار تأسیس دفتر تسهیلگری شده اند. به‌همین منظور قبل از ورود به فرآیند ارزیابی و طرح‌های خاص یک محله، تصمیم به برگزاری دوره آموزشی گرفته شد تا بتوانیم بخشی از ذهنیات خود را منتقل کنیم.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *