رئیس کمیسیون اقتصادی و مشارکت‌های شورای شهر مشهد : 1398-07-09

به تمام موازین اقتصادی شهر توجه کردیم تا بستر توسعه اقتصادی در شهر فراهم شود

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد در اولین نشست تخصصی «نقد و بررسی دستاوردهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مدیریت شهری در پنجمین دوره شورا» حل مشکل و با آغاز پروژه¬های قدیمی شهر و تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای به میزان 8100 میلیارد تومان را از مهم‌ترین دستاوردهای شورای پنجم در نیمه اول فعالیت خود عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، احمد نوروزی در این نشست که با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی شورا، معاون و مدیران اقتصادی شهرداری مشهد و جمعی از کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران برگزار شد، بابیان اینکه شورای پنجم بر خرد جمعی در تمام ارکان اعتقاد دارد، گفت: در تمام موضوعات از نظرات کارشناسان استفاده کرده‌ایم و سامانه‌های مختلفی نیز در شورا برای تعامل با جامعه طراحی‌شده است.

وی بزرگ‌ترین سرمایه هر کشور را اعتماد مردمی و بزرگ‌ترین آفت را نیز نارضایتی اجتماعی دانست که سبب عامل فرار سرمایه‌ها می‌شود، و گفت: در جامعه ما متأسفانه آن‌گونه که اقدام خیرین به چشم می‌آید فعالیت کارآفرینی موردتوجه و تکریم قرار نمی‌گیرد. اگر شخصی ۵۰۰ میلیون تومان وقف کاری کند این اقدام بیش از ایجاد ۵۰۰ شغل دیده‌شده می‌شود که این ایراد بزرگ فرهنگی راه بر توسعه اقتصاد و اشتغال تنگ کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد بزرگ‌ترین اقدام شورا را تغییر رفتار و نگرش‌ها و تزریق امید به بدنه جامعه برشمرد و افزود: نگاه ما در فعالیت‌ها و هدف‌گذاری‌ها به توسعه اقتصاد شهر بوده نه درآمدهای شهرداری لذا به تمام موازین اقتصادی شهر توجه کردیم تا بستر توسعه اقتصادی در شهر فراهم شود. همچنین ما به دنبال اعتمادآفرینی بودیم و اولین گام ما حل مشکل پروژه‌های زمین‌گیر شده بود.از طرف دیگر به دنبال تنوع‌بخشی پروژه‌ها در زمینه‌ها و سرانه‌های مختلف بوده‌ایم و ازجمله برای پر کردن اوقات فراغت زائران و گردشگران چندین پروژه گردشگری تعریف شد.

وی با اعلام این خبر که در شورای پنجم ۲۶ پروژه در بافت ثامن حل مشکل شده است، ادامه داد: اصلاح برخی قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط با حوزه اقتصادی و اصناف هم در دستور کار قرار گرفت تا حوزه اقتصاد اصناف با مشکلات کمتر به پویایی لازم برسند.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در دوره دوساله گذشته به انعقاد قرارداد و آغاز عملیات اجرایی پارک ۸۸ هکتاری طرق و مجتمع اقتصادی ۱۲ هکتاری مجاور این پارک، چند پروژه مسکن ارزان‌قیمت در نقاط کم برخوردار و توسعه و تکمیل پارکینگ‌های شهری اشاره کرد و گفت: وحدت رویه در برخورد و اقدام از دیگر برنامه‌های شورا برای روال ثابت کار بوده است. ضمن اینکه طرح حمایت از مشاغل خرد و خانگی نیز در این دوره آغاز شد.

وی در ادامه از تدوین و ارائه بسته مشوق‌های سرمایه‌گذاری نیز یادکرد که به‌منظور هدایت پروژه‌های سرمایه‌گذاری به مناطق و سرانه‌های موردنیاز شهر، تعریف‌شده بود و در ادامه بیان کرد: شهردار سابق مشهد در اولین دوره شورای شهر از آن گفت که در شورای پنجم به دنبال خلق منابع در حوزه‌های مختلف بودیم و اجرای تهاتری پروژه‌ها از ابتکارات این دوره بود که از پروژه¬های کوچک مانند «محور کوشش به خلج» تا پروژه‌های عظیم مانند «تقاطع چند سطحی آزادگان» مشمول مدل اجرایی تهاتری شده‌اند.

نوروزی اضافه کرد: ۸۱۰۰ میلیارد تومان تأمین مالی در دوره جاری انجام‌شده است و ۳۱۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح ثامن با تعهد ۵۰ درصدی دولت در این دوره به تصویب مجلس رسیده که امسال ۱۴۰۰ میلیارد تومان از آن در ردیف‌های بودجه کشوری درج‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه این اعداد نشان از حجم بالای کار و استفاده از هوشمندی و خلاقیت و فرصت¬شناسی در بدنه اقتصادی مدیریت شهری بوده، ادامه داد: ارزش روز قراردادهای تعیین تکلیف شده در این دوره بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان است و ۵۷۰۰ میلیارد تومان نیز قراردادهای جدید از گردشگری و تفریحی تا خدماتی و مسکونی تاکنون منعقدشده است. ضمن اینکه ۳۵۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های در حال مذاکره هم وجود دارد که در آینده نزدیک به قرارداد خواهد رسید.

نوروزی در ادامه گفت: این موفقیت‌ها در حالی به‌دست‌آمده که در ابتدای دوره پنجم شهرداری وارث ۸۰۰۰ میلیارد تومان بدهی معوق شامل ۶۰۰۰ میلیارد تومان بدهی بانکی، ۱۰۰۰ میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران و ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروانه شناور در اختیار مردم و بانک‌ها بود.

وی یادآور شد: با این بدهی می‌بایست در سال ۱۹۰ میلیارد تومان اقساط جریمه پرداخت می‌شد که برابر درآمد نقدی شهرداری است که اگر توان پرداخت آن‌هم وجود داشت پولی برای حقوق پرسنل باقی نمی‌ماند. اما امروز باوجودآنکه هزینه‌های جاری شهرداری روزانه ۵ میلیارد تومان است ولی شهر با کمترین مشکل اداره می‌شود و از لیست سیاه بانک مرکزی و بورس خارج‌شده و توانسته‌ایم تأمین مالی بسیار مطلوبی انجام دهیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: باهدف کمک به رونق اقتصاد شهری، حوزه بهره‌برداری و توسعه خدمات در این دوره تقویت شد و مولدسازی دارایی‌های شهرداری در دستور کار قرار گرفت.

بنا به گفته نوروزی، برنامه راهبردی بخش اقتصادی مدیریت شهری در دو سال آتی گام برداشتن در این حوزه خواهد بود.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *