عضو شورای اسلامی شهر مشهد مطرح کرد؛

بازآفرینی شهری از بحث های مورد توجه شورای شهر مشهد است

یکی از بحث های مورد توجه شورای شهر، بحث بازآفرینی شهری است،بازآفرینی یا بحث بافت های ناکارآمد شهری از جمله بافت تاریخی و روستاهای حل شده در شهر همیشه مورد توجه بوده که این کار را با استفاده از هم فکری گروه های تسهیل گر که باید در کنار مردم قرار بگیرند سعی کرده ایم بیش ار پیش مورد توجه قرار دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد گفت: یکی از بحث های مورد توجه شورای شهر، بحث بازآفرینی شهری است.

به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، احمد نوروزی در بازدید از نمایشگاه گفت:شورای اسلامی شهر در دوره پنجم با این نگاه کار خود را در حوزه سرمایه گذاری آغاز کرد که توسعه مشهد در گرو مشارکت همه جانبه مردم و مشارکت در گرو رضایت مندی باشد.

وی افزود:لذا بحث اول ما این بود که در شورای پنجم اعتماد سازی کنیم و پروژه های دچار مشکل را بررسی و مشکلات آن ها را رفع کنیم و اختلافاتی که با شهرداری دارند را جمع بندی کرده و به تفاهم برسیم که تا حد زیادی این شرایط انجام و بستر مناسبی فراهم شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد گفت:بحث دوم این بود که برای سرمایه گذاری به لحاظ موضعی و موضوعی کار کنیم، به این معنا که به لحاظ موضعی در بخش هایی از شهر بیش از نیاز خدمات مانند مجتمع های تجاری و پزشکی وجود دارد و اکثر خدمات در این مناطق معدود شهر متمرکز شده اند.

وی ادامه داد:در همین راستا لایحه رونق بخشی را شهرداری پیشنهاد داد و شورای شهر نیز تصویب کرد ، این لایحه امتیازات ویژه ای را برای کسانی که مجموعه چند منظوره را در مناطق مورد نیاز شهر ایجاد کنند قائل خواهد شد و حقوق شهرداری به شدت کاهش پیدا می کند.

نوروزی گفت:هدف از این لایحه گرایش به سمت سرمایه گذاری و اجرای پروژه های اقتصادی در مناطق مختلف شهر است.

وی تاکید کرد:سرمایه گذاری که بیش از میزان نیاز در جایی صورت بگیرد باعث کاهش توجیه اقتصادی پروژه های قبلی خواهد شد، برای این کار سعی کردیم برای پروژه ها در حوزه های محتلف مورد نیاز موضوعات جدید تعریف کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد در خصوص مشکلات اجتماعی شهر نیز گفت:مشهد با حدود ۳۰ میلیون زائر در سال شهر زیارت است و با توجه به جمعیت بیش از سه میلیون نفری شهر، نباید مشکل بیکاری و معضلات اجتماعی داشته باشیم، اما در واقعیت این مشکلات وجود دارد و دلیل آن هم این است که از فرصت هایی که مزیت نسبی شهر است استفاده نکرده ایم.

نوروزی ادامه داد:متاسفانه برای گذراندن اوقات فراغت و خدمات مورد نیاز زائرین و مجاورین برنامه ریزی خوبی نداشته ایم و سعی در تامین این نیاز ها به شیوه سنتی بوده و اکثر پروژه های شهر بر مبنای تقاضاهایی که از جانب مردم بوده تعریف شده ، اما سعی ما شناسایی و اطلاع رسانی این نیاز ها و تغییر رویکرد در اجرای پروژه ها بوده که در دو سال گذشته پروژه های بسیار زیادی در زمینه های مختلف تعریف و سرمایه گذاران جذب شده اند.

وی با اشاره به اهمیت بازآفرینی شهری گفت:یکی از بحث های مورد توجه شورای شهر، بحث بازآفرینی شهری است،بازآفرینی یا بحث بافت های ناکارآمد شهری از جمله بافت تاریخی و روستاهای حل شده در شهر همیشه مورد توجه بوده که این کار را با استفاده از هم فکری گروه های تسهیل گر که باید در کنار مردم قرار بگیرند سعی کرده ایم بیش ار پیش مورد توجه قرار دهیم.

نوروزی در پایان گفت:هرچند بازآفرینی کاری سخت و زمان بر است، اما با مشارکت مردم و با هدایت دفاتر تسهیل گری و با پشتیبانی مدیران دولتی و عمومی مانند استانداری ، راه و شهرسازی و دیگر دستگاههای مربوطه اتفاقات خوبی در این زمینه رقم خواهد خورد.

شایان ذکر است نخستین نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری و اقتصاد شهری از ۱۲ تا ۱۶ آذرماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود. 

 

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *