عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در همایش ملی بازآفرینی فضاهای شهری تصریح کرد: ۱۳۹۷/۰۷/۲۶

لزوم راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری باز‌آفرینی شهری به عنوان نهاد توسعه محلات مشهد

تسهیل‌گر به عنوان مشاوری حلقه واسط مدیریت شهری و مردم است. دفاتر تسهیل‌گری، به عنوان نهاد و مرکز توسعه محله باید راه‌اندازی شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد مجید روستا در همایش ملی بازآفرینی فضاهای شهری که به همت معاونت اقتصادی در تالار شهر برگزار شد، اظهار داشت: بازآفرینی شهری، سیاستی برای برون رفت از چالش‌های شهری است. رویکرد بازآفرینی برای اولین بار در سال ۹۳ به تصویب رسید و واژه محله محوری را مورد توجه قرار داد. بازآفرینی شهری یک رویکرد همه جانبه است که رویکردهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در نظر می‌گیرد.
وی افزود: اگر در شهرها، وضعیت فرهنگی و مادی شهروندان خوب نشود، باید مدیریت شهری جور آنها را بکشد زیرا شهروندان ندار، نمی‌توانند عوارض شهری خود را پرداخت نمایند.
در طرح تسهیلگری برای بازآفرینی شهری، برنامه‌ریزی با مردم برای مردم و شهر است
روستا در خصوص اصول و اهداف بازآفرینی شهری نیز تصریح کرد: بازآفرینی شهری، محله محور بوده و تضا محور و نیاز محور است و همچنین دارایی مبنا می‌باشد. این مفهوم، توجه به زمینه دارد و در کنار اینکه شهر نگر است، جامع و همه جانبه نگر نیز می‌باشد. همه این موارد، اصول کلیدی بازآفرینی شهری در مقایسه با رویکردهای سنتی برنامه‌ریزی شهری است.
وی ادامه داد: قبلا مرسوم بود ما مدیران برای مردم برنامه‌ریزی می‌کردیم ولی حالا می‌خواهیم برنامه‌ریزی با مردم برای مردم و شهر انجام شود.
وظیفه تسهیل‌گران مشاوره به مردم برای اولویت‌بندی نیازهایشان است
عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران اذعان داشت: دولت، حمایت‌گر و تسهیل‌گر، در برنامه بازآفرینی شهری با هم همکاری دارند. تسهیلگر، در این برنامه فقط یک توافق اجتماعی ایجاد می‌کند تا یک بسیج ایجاد نماید که منفعتی اجتماعی ایجاد شود. تسهیلگران باید ائتلافی استراتژیک بیین بازیگران و ذی مدخلان طرح بازآفرینی ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه خانواده، جامعه، دولت و آینده، ۴ مولفه‌ای است که تسهیلگران باید به مردم تفهیم نمایند، خاطرنشان ساخت: قرار نیست تسهیل‌گران بجای مردم نشسته و بجای آنها بیاندیشند و آمپولی به این محله تزریق کنند تا مسائل و مشکلات محله به یکباره حل شود بلکه قرار است مردم محله را به ظرفیت‌های موجود آگاه سازیم و به عنوان مشاور، به مردم بیاموزیم اولویت‌هایشان چیست.
روستا در پایان گفت: تسهیل‌گر به عنوان مشاوری حلقه واسط مدیریت شهری و مردم است. دفاتر تسهیل‌گری، به عنوان نهاد و مرکز توسعه محله باید راه‌اندازی شود.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *