معاون اقتصادی شهردار مشهد در همایش باز آفرینی فضاهای شهری؛ ۱۳۹۷/۰۷/۲۶

نیازهای مردم باید در باز آفرینی و نوسازی بافت های فرسوده مورد توجه قرار گیرد

در سازمان باز آفرینی شهری سه معاونت اقتصادی، معماری وشهرسازی و همچنین معاونت فرهنگی نقش دارند که این نشان دهنده اهمیت کار و وجود سه رویکرد شهر سازی، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی در باز آفرینی شهری است.

معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری مشهد مقدس گفت: در باز آفرینی فضاها و بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری باید خواسته ها ونیازهای مردم در نظر گرفته شود در غیر اینصورت ، در نوسازی بافت های فرسوده موفق نخواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، دکتر رضا خواجه نائینی، امروز در همایش باز آفرینی فضاهای شهری ، مفاهیم، رویکردها و فرآیندها که با حضور شهردارو رئیس شورای شهر مشهد برگزار شد افزود: با استقرار شورای پنجم شهر مشهد رویکرهای جدیدی در خصوص نوسازی بافت های فرسوده ،کم برخوردار وناکارآمد شهری در دستور کار شورای شهر قرار گرفت.
وی اضافه کرد: همزمان با این رویکرد جدید ، نگاه دولت نیز به باز آفرینی بافت های فرسوده تغییر و یک هم افزایی ایجاد کرد ، به دنبال آن نیز چارت جدید شهرداریها از سوی وزارت کشور ابلاغ شد که در آن ایجاد سازمانی تحت عنوان سازمان باز آفرینی شهری در نظر گرفته شده بود که با سیاست های شورای شهرمشهد وسیاست های ملی نیز همخوانی داشت.
وی با بیان اینکه سازوکارایجاد سازمان باز آفرینی شهری به شورا ارائه و آئین نامه آن به تصویب شورای شهر رسید اظهارکرد: در این مسیر شورا بر این خواسته تاکید کرد که سازمان باز آفرینی شهری باید نگاه تسهیل گرانه داشته باشد.
خواجه نائینی ادامه داد: در سازمان باز آفرینی شهری سه معاونت اقتصادی، معماری وشهرسازی و همچنین معاونت فرهنگی نقش دارند که این نشان دهنده اهمیت کار و وجود سه رویکرد شهر سازی، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی در باز آفرینی شهری است.
وی گفت: در رویکرد گذشته به باز آفرینی شهری نقشه ها در اتاق های بسته و بدون توجه به نیازها وخواسته های مردم ساکن در بافت های فرسوده تدوین می شد لذا می بینیم که با این رویکرد در بافت های فرسوده شهر از جمله ثامن، آبکوه ، عامل وقلعه آبکوه پیشرفت خوبی را شاهد نبوده ایم واگر در بحث کالبد کارهایی انجام گرفته است اما از لحاظ هویت اجتماعی هیچ اتفاقی نیفتاده است.
معاون اقتصادی شهردار مشهد مقدس افزود: لذا رویکرد جدیدی اتخاذ و در اولین قدم در ایجاد سازمان باز آفرینی فضاهای شهری مشهد برای فعال شدن دفاتر تسهیل گری فراخوان زدیم که ۷۵ شرکت برای ایجاد این دفاتر اعلام آمادگی کرده اند.
وی به برگزاری کارگاه های علمی با حضور اعضای شورای شهر در خصوص باز آفرینی فضاهای شهری مشهد اشاره واضافه کرد: در این کارگاه ها دیدگاه های شورای شهر مشهد اعلام و برای تبادل تجربه و هم افزایی بیشتر علاوه بر دفاتر تسهیل گری نمایندگان دستگاه های دولتی دخیل در بازآفرینی شهری که باید به شهرداری مشهد در نوسازی بافت های فرسوده کمک کنند در این همایش حضور دارند زیرا شهرداری مشهد به تنهایی نمی تواند این کار را پیش ببرد.
خواجه نائینی ادامه داد: در نوسازی وباز آفرینی بافت های فرسوده نگاه کالبدی وفیزیکی نیز باید مورد نظر قرار گیرد اما این موضوع به تنهایی کافی نیست ، لذا ما از دفاتر تسهیل گری می خواهیم که با توجه به تغییر رویکرد شورای شهر برای مشارکت دادن مردم در باز آفرینی فضاهای شهری ، با مردم گفتگو کنند و نظرات ونیازهای آنها را برای استفاده در برنامه ریزی ها انعکاس دهند .
وی افزود: دفاتر تسهیل گری باید با مشارکت دستگاه های دولتی، شهرداری ومردم طرح های باز آفرینی را تدوین کرده واعتماد مردم را برای اجرای آن جلب کنند و نظرات مردم را در شورا وشهرداری پیش ببرند و سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در بافت های فرسوده مجاب کنند.
معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه گذاری ومشارکت های شهرداری مشهد مقدس در ادامه گفت: اهداف ما در باز آفرنی فضاهای شهری در اسناد بالادستی وآئین نامه های جدید نیز مورد تائید قرار گرفته است لذا از سایر دستگاه ها می خواهیم در این مسیر مارا یاری کنند.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *