یک تیر و دو نشان شهرداری مشهد؛ ۱۳۹۷/۰۸/۰۶

پروژه های مشارکتی؛ رونق شهری، درآمد شهرداری

معاونت اقتصادی شهرداری مشهد مدتی است که فعالیت چشمگیری در عرصه مدیریت اقتصاد شهری از خود بروز داده است که نشان آن را می توان در رونق پروژه های بزرگ شهری دید.

به گزارش پایگاه خبری صبح هشتم، مدتی است که در شهر مشهد دیده می شود، کلان پروژه های ساختمانی که مدت ها با دلایل مختلف متوقف مانده بود و چون خراشی بر نمای شهر بدنمایی می کرد یک به یک جانی دوباره گرفته و فعال شده اند. برخی از آنها هم تاکنون تکمیل و بهره برداری شده اند.

در این مورد نقش کلیدی شورای شهر پنجم و کمیسیون «اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت ها» از یک سو و معاونت اقتصادی شهرداری مشهد از سوی دیگر انکار ناشدنی است.

چه آنکه این دو بخش از مدیریت شهری در دوره جدید فعالیت با رویکرد و نیت حل گره‌ها و مشکلات برای بازگرداندن رونق به مشهد و با ابزار خلاقیت و فکر باز و البته سواد، هوش فنی و اقتصادی توانسته اند گره از بسیار پروژه های بزرگ که عموما با سرمایه گذاری مشترک شهرداری و بخش خصوصی بنا شده بود باز کنند.

از جمله این پروژه ها پروژه مشارکتی ایثار در منطقه ۵ مشهد، تقاطع بلوار امت و بلوار شهید مفتح بود. این پروژه با زیربنای بیش از ۶۸ هزار مترمربع در ۹ طبقه (۲ طبقه منفی و ۷ طبقه مثبت) و با کاربری‌های تجاری، فرهنگی، شهربازی و پارکینگ تعریف شده بود.

ارزش کل پروژه ۱۱۳ و نیم میلیارد تومان بوده و در زمینی به مساحت حدود ۱۱ هزار مترمربع، روبروی بازار فردوسی در مهر ماه سال ۹۴ آغاز شد.

بزرگترین مشکل این پروژه که مانع سختی در مسیر پیشرفت آن به شمار می رفت بنا به گفته معاونت اقتصادی شهرداری مشهد نبود مجوز ماده ۵ شهرداری بود.

رضا خواجه نائینی با اشاره به اینکه اخذ مجوز ماده ۵ بیش از ۲ سال در گیرودار و چانه زنی بود گفت: با پیگیری های معاونت و همکاری شورا، سرانجام مجوز پروژه اخذ شد تا سرمایه گذار بتواند با خاطری آسوده و بدون نگرانی پروژه را به پیش ببرد و شهرداری هم نگران سهم سود خود از پروژه نماند.

وی با تاکید برآنکه اخذ محوز های لازم می تواند تضمینی بر درآمدزایی پروژه مشارکتی برای شهرداری باشد گفت: بهرحال بر اساس سیاست های شهرداری قرار نیست حتما در تمام پروژه های مشارکتی بمانیم و در پروژه هایی که نیت بر درآمدزایی برای شهرداری از محل استعدادهای مغفول مانده بوده است هر زمان بر اساس محاسبات مصلحت بر خروج باشد سهم خود را می گیریم از پروژه خارج می شویم.

وی افزود: البته در راستای شفاف سازی فعالیت ها و پیشگیری از بروز هرگونه ابهام یا مشکل حقوقی در آینده ما سهم خود را تا زمانی تمام مشکلات پروژه حل نشده باشد نمی فروشیم. لذا برای حل مشکل مجوز های پروژه های ایثار تلاش بسیاری صورت گرفت.

خواجه نائینی ادامه داد: پس از برطرف شده تمام موانع قانونی، بنا به درخواست سرمایه گذار مبنی بر خرید سهم شهرداری در پروژه ایثار، قرارداد صلح سهم‌الشرکه‌ی شهرداری در دی ماه سال گذشته توسط شورای محترم شهر مشهد در دوره پنجم ابلاغ شد.

وی در توضیح پروژه هم گفت: زمین عرصه پروژه قبلا کاربری فضای سبز داشته بخشی از آن هم مجموعه شهربازی اما بر بستر نامناسبی از زباله های بیمارستانی که از دهه ۵۰ درآنجا دفن شده بودند احداث شده بود و رفع معضلات آن برای شهرداری هزینه زیادی در برداشت.

وی فرسودگی تجهیزات شهربازی مستقر را مورد توجه قرار داد و گفت: نزدیک به ۲۰ سال از فعالیت این شهربازی می گذشت و تجهیزات داخل آن با توجه به آنکه در آغاز بهره برداری هم دست دوم بودند بسیار فرسوده و نا ایمن شده بود.

خواجه نائینی خاطرنشان کرد: به جهت استفاده بهینه از این فضا و نیز رونق بخشی به منطقه، افزایش رفاه ساکنین و کاهش مشکل ترافیک و کمبود فضای پارکینگ، پس از پیگیری های شهرداری، پروژه ایثار با کاربری های تجاری ، پارکینگ و شهربازی تعریف شد.

وی از نکات خاص پروژه ایثار به بیشتر بودن مساحت پارکینگ از حد نصاب پروژه های مشابه اشاره کرد و گفت: پروژه مشارکتی ایثار به توسعه متوازن شهری در منطقه ای کم برخوردار، جبران بخشی از کمبود سرانه تفریحی و تجاری منطقه، افزایش شور و نشاط اجتماعی در بین شهروندان و تقویت عدالت شهری کمک شایانی می نماید.

خواجه نائینی قدر السهم شهرداری در قرارداد اولیه را ۵۰ درصد ارزش روز پروژه تکمیل شده بیان کرد و گفت: با توجه به اینکه پروژه در فراخوان مزایده مطرح شده بود و بیش از یک متقاضی داشت سرمایه گذار، فعلی مبلغ ۸۰ میلیارد ریال حقوق سرقفلی واحد های تجاری متعلق به خودش در پروژه اطلس مشهد را نیز به شهرداری پرداخت کرد. لذا درآمد شهرداری و منافع شهر در این قرارداد بخوبی تضمین شد.

وی خاطرنشان کرد: مدل فروش سهم الشرکه شهرداری به سرمایه گذار هم با فرض پروژه تکمیل شدهاست،بنابراین در سال ۹۶ و با همین مدل محاسبه براساس آنچه از نقشه ها و مصالح در قرارداد قید شده است، باتوجه به آنکه هنوز پروژه تکمیل نشده است شهرداری به درآمد مطلوبی رسید و حتی افزایش قیمت های امسال هم سبب ضرر شهرداری نشده است.

برچسب ها:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *